Butonierka, poszetka, brustasza – męska moda ślubna

Często w trakcie przygotowań Pana Młodego, kawalerowie mają problem z zapięciem w odpowiednim miejscu na swojej marynarce ozdobnych kwiatków. Zawsze więc tłumaczę gdzie, co i jak ma leżeć 🙂 W dzisiejszym poście szybko wytłumaczę jak to jest 🙂

Zacznijmy od definicji i obrazka objaśniającego:

meska-moda

Butonierka to przecięta, ozdobna dziurka umiejscowiona zazwyczaj w lewej klapie marynarki, w którą wpinamy niewielki kwiat lub sztuczną ozdobę, nawiązującą do bukietu partnerki.
Z tyłu klapy znajduję się często specjalnie wszyta szlufka, gdzie mocujemy łodygę kwiatu.
Często butonierka mylona jest z poszetką, czyli ozdobną chusteczką z jedwabiu, wkładaną w kieszonkę piersiową marynarki, która z kolei nosi nazwę brustaszy.

butonierka, brustasza, poszetka

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie wkładać do niej kwiatka!

Dawniej butonierka, służyła do zapinania najwyższego guzika, który służył do zapinania pod szyję klap marynarki. Z czasem fason tej części garderoby się zmieniał, ale choć marynarki były zapinane coraz niżej, dziurka w klapie pozostała. Wtedy zaczęto wykorzystywać ją do celów estetycznych.

Gdy wpinamy w butonierkę kwiat pamiętajmy o odpowiednich proporcjach, gdyż nie powinien być on zbyt duży. W czasie wesela kontrolujmy również świeżość kwiatów w butonierce, by jak najdłużej wyglądały dobrze i dodawały uroku ubranemu w nie mężczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Call Now Button